STRES
Powszechnie wiadomo, że stres ma negatywny wpływ na bakterie jelitowe (1). Jedno z badań, poświęcone studentom, wykazało, że wraz ze wzrostem poziomu stresu przez cały semestr liczebność niektórych prozdrowotnych bakterii jelitowych w ich organizmach uległa zmniejszeniu (2). Komórki odpornościowe działają jak przekaźniki, które przenoszą stres psychiczny do jelit (3), a nasilony stan zapalny, spowodowany stresem, zwiększa liczebność chorobotwórczych bakterii. Jak sama nazwa wskazuje, bakterie te są szkodliwe i mogą powodować tak zwaną dysbiozę (zaburzenia równowagi mikroflory jelitowej), która wpływa na barierę jelitową (4).
Twoje jelita i mózg nieustannie komunikują się poprzez oś jelita-mózg (5). Przypomnij sobie, jak boli Cię brzuch, gdy czujesz się zdenerwowany lub zaniepokojony - to klasyczny przykład tego, jak emocje i stres mogą zaburzać perystaltykę jelit.
SEN
Aktywne połączenie mózg – mikrobiom jelitowy może również wpływać na jakość snu. Jedno z badań wykazało, że zróżnicowanie mikrobiomu było dodatnio skorelowane z lepszą jakością i dłuższym czasem trwania snu, natomiast odwrotnie skorelowane z częstotliwością wybudzeń po zaśnięciu (6).
NASTRÓJ
Zaburzenia trawienia, takie jak zespół jelita drażliwego, są często odpowiedzią na niską jakość i małe zróżnicowanie mikroflory jelitowej (7), a poprzez oś jelitowo-mózgową, stany te mogą negatywnie wpływać na nastrój (8). Dodatkowo ponad 90% kluczowego hormonu stabilizującego nastrój, serotoniny, jest wytwarzane w jelitach, dlatego można sobie wyobrazić, że serotonina wydzielana przez mikroflorę jelitową może wpływać na poziom serotoniny w naszym mózgu, a następnie oddziaływać na zachowanie i nastrój (9). Dobroczynne bakterie w naszych jelitach produkują także substancje, które mogą wywierać bezpośredni efekt przeciwdepresyjny (10).
ZDROWIE SKÓRY
Problemy zdrowotne skóry mogą być oznaką problemów z jelitami. Kiedy stan zapalny pojawia się w jelitach na skutek niewłaściwej diety, może spowodować wyciek niektórych białek, które powodują podrażnienia skóry (11).
MIEJSCE DLA PROBIOTYKÓW
Chociaż możemy wprowadzić zmiany do swojego stylu życia, by zmniejszyć wpływ zaburzeń zdrowotnych na jelita, probiotyki mogą również odgrywać ważną rolę we wspieraniu mikroflory jelitowej i prawidłowej pracy jelit (12). Podwójna strategia to skuteczny sposób na poprawę zdrowia jelit i stworzenie zdrowego, zróżnicowanego mikrobiomu.