4 częste błędy, których należy unikać podczas ćwiczeń

Oto cztery błędy, które najczęściej popełniamy podczas ćwiczeń. Jeśli będziesz ich unikać, łatwiej wytrwasz na drodze do wybranego celu i szybciej zobaczysz efekty swojej pracy.

Podstawowe błędy podczas ćwiczeń:

1. Za wcześnie i zbyt szybko

Zbyt szybki postęp ćwiczeń, szczególnie jeśli chodzi o  intensywność, jest jedną z największych pułapek, w które można wpaść. Więcej nie zawsze znaczy lepiej, szczególnie jeśli chodzi o ćwiczenia typu high impact, takie jak tzw. ‘box jumps’ (wskoki na skrzynię) czy pajacyki.

Powiedzenie „mniej znaczy więcej” odnosi się do wielu obszarów fitness. Zmuszaj się do wysiłku podczas treningu, ale słuchaj swojego ciała, aby wiedzieć, kiedy należy zwolnić. Staraj się utrzymać ustalony poziom intensywności przez kilka tygodni. Kiedy wykonywanie ćwiczeń przestaje sprawiać Ci trudność, to znak, że czas przejść do następnego poziomu.

2. Bierz przykład z zawodowców

Kontuzje spowodowane przeciążeniem są bardzo powszechne u sportowców, jak również u osób niebędących zawodowymi sportowcami. Głównie dlatego, że zbyt często wykonują oni określone, powtarzalne ruchy. Treningi sportowców są często tworzone przez cały zespół specjalistów, który pomaga im rozplanować częstotliwość i ilość powtórzeń. Stanowi to niezbędną część profesjonalnego przygotowania sportowego. Kiedy ćwiczysz, staraj się więc unikać pracy z tą samą grupą mięśni przez kilka kolejnych dni. Jeśli jednego dnia wybierasz ćwiczenia high impact, kolejnego postaw na aktywności o niskiej intensywności (tzw. low-impact). Różnorodność jest przyprawą życia, więc zaskocz swoje ciało i unikaj rutyny podczas ćwiczeń.

3. Zbyt dużo na barkach

Nie poddawaj się presji i nie wybieraj zbyt dużego obciążenia do swojego treningu. Jak stwierdzić, czy ciężar nie jest zbyt duży? Po prostu posłuchaj swojego ciała. Jeśli nie możesz podnieść ciężaru płynnym, pozbawionym szarpnięć ruchem, nie udaje Ci się zachować dobrej pozycji lub musisz wstrzymywać oddech, to znak, że musisz zmniejszyć wybrane obciążenie.

4. Szybkie wejście

Spontaniczny ‘meczyk’ w koszykówkę lub piłkę nożną ze znajomymi w lokalnym klubie sportowym czy parku? Czemu nie! Ale niekoniecznie wtedy, gdy ostatnie miesiące spędziłeś na kanapie czy przy biurku. Możliwe bowiem, że Twoje kolana, biodra i ścięgno Achillesa nie są gotowe na nagłe zrywy i dynamiczne ruchy z boku na bok, charakterystyczne dla gier zespołowych o dużym tempie. Zawsze rozgrzewaj ciało dynamicznymi ruchami i rozciągnięciami, a podczas pierwszych meczów postaraj się nie przemęczać. Kiedy już jednak Twoje ciało dostosuje się do narzuconego tempa, poczuj się jak sportowiec i stopniowo zwiększaj intensywność gry.